Recenze BMW X3

Středa, 15 Červen 2011 09:51 Magda
Tisk

Roku 2010 představila mnichovská automobilka BMW dlouho očekávanou druhou řadu automobilu BMW X3. Toto středně velké auto je jedna z nejlepších voleb ve své třídě pro lidi, kteří chtějí auto, které jezdí jako sportovní sedan s praktičností SUV. Nabízí luxusní vysoká místa k sezení, pohon na všechny kola, příkladný výkon, solidní kvalitu konstrukce a výrazný vzhled. Je o něco větší než předchozí model a nabízí mnohem lepší jízdu. Manipulační schopnosti jsou do značné míry zachovány. Má hezčí interiér, než minulé modely. Manipulace je agilní, ale jízda je ještě trochu ztuhlá a trhaná. Interiér je tichý a dostatečně prostorný. X3 je jen v jedné úrovni výbavy. V BMW řadě 3 se prodávají tři edice: Exklusive, Lifestyle a Sport.

Exteriér - dechberoucí

Designérem exteriéru je známý americký Erik Doplen, jehož cílem bylo vozům dodat dramatickou živost. Hra stínů a světel na plochách vozu jasně definuje jeho tvar a ukazuje jedinečnou povahu vozu BMW X3. Je menší než SUV X5, se kterým je designově velmi podobný. Verze Exclusive přichází s novou barvou karoserie (minerální zeleň) a standardně dodávanými 18“ litými koly. BMW X3 Limited Sport samozřejmě není a nikdy nebude sportovním autem, má pouze některé designové doplňky, které by tento dojem mohly vyvolat. Jiné jsou koncovky výfuku - v matné hliníkové úpravě. Tato edice obsahuje i další výbavu, která je při samostatném objednání dražší. X3 Lifestyle i Exclusive nabízí střešní nosiče ve stříbrné matné barvě a rozšířený systém odkládacích schránek.

Interiér- luxusní, ale prostý

Designérem interiéru je Ulrich Ströhle, který se inspiroval přírodními událostmi a snažil se mu dodat přírodní ráz. Variabilní koncepci velmi prostorného interiéru doplňují kvalitní materiály a působivé trojrozměrné řešení jednotlivých povrchů uvnitř. Zatímco minulý model byl kritizován za ostrý interiér a stísněná zadní sedadla, v modelu X3 je více prostoru jak v cestovním, tak i v nákladním prostoru. V edici Exklusive bude uvnitř vozu podobně jako v edici Lifestyle volant obšitý kůží a zákazníci si mohou rovněž zvolit kožené čalounění sedadel. Ke komfortu posádky přispěje loketní opěrka v přední části kabiny. Pocit luxusu dodá dřevěné obložení interiéru ze světlého ořechu. Oproti stávajícím modelům obsahuje několik kosmetických změn. Například rotační tlačítko pro ovládání rádia a navigace (za příplatek). Dalším detailem je pochromování tlačítka ruční brzdy. Majitele stylových přístrojů Apple iPhone jistě potěší možnost dokoupení adaptéru pro propojení jejich telefonů s X3.

Výbava

Bezpečnost jízdy zajišťují airbagy pro řidiče a spolujezdce, detektor obsazení sedadla spolujezdce. Důležitou funkci plní antiblokovací systém brzd (ABS), včetně systému elektronické distribuce brzdné síly (EBFD). Dále zde najdeme nárazový senzor pro automatické zapnutí varovných světel, osvětlení interiéru a odemknutí dveří, dynamickou kontrolu stability (DSC) s rozšířenými funkcemi, dynamickou kontrolu trakce (DTC), indikátor tlaku v "Runflat" pneumatikách a kontrolu opotřebení brzdového obložení. Pozoruhodný je "Hill Descent Control" – asistent pro jízdu z kopce. xDrive, stálý pohon všech kol s plně variabilním přenosem točivého momentu, 6ti stupňová manuální převodovka (u modelu X3 xDrive35d automatická převodovka), funkce zpožděného zhasnutí světlometů "Follow-me-home", mlhová světla, dvoustupňová brzdová světla s variabilní intenzitou záření a velikostí aktivní plochy v závislosti na brzdné síle (Brake Force Display), funkce "Soft-light", nepřímé osvětlení přední části interiéru, připojení AUX-In ve středové konzole, rádio "BMW Business CD" s podporou MP3, 6 reproduktorů a kontrola nezapnutých bezpečnostních pásů s textovým zobrazením.

Technické údaje

Fotogalerie - BMW X3